Restaurálási dokumentáció

Cím: Kórósi anyakönyv 1787-1856

- születés, házasság, halálozás, konfirmáció + protokollum

1. Restaurálás előtti állapot leírása

Sérült félbőr kötésű könyv, papír borítással. Eredeti gerince hiányzik, a papírtáblák deformáltak, kopottak. A könyvtest első tábláján halvány felirat és papírcímke, a gerincen szintén címke található.

A könyvtest fűzése sérült, az ívek több helyen kiszakadtak. A kéziratos merített lapok tintamarásosak, savasak, foltosak, szélei sérültek. Íróanyaga feltehetően vasgallusz tinta.

2. Méret: 23,5 x 35,5 x 2,2 cm

3. Oldalszám: 90 lap

4. Restaurálás menete:

Fotódokumentáció és paginálás után az első lépés a száraztisztítás volt, mely különböző típusú radírokkal történt.

Anyagvizsgálat és a tinták oldódási próbája után a könyvtest szétszedésére került sor. Mivel a levérzéspróba negatív lett, vagyis az íróanyagok nedves közegben nem oldódtak, így az ívek savtalanítása és pufferolása következett. A lapokon nagyon sok apróbb, nagyobb hiány volt, ezért nem kézi javítás történt, hanem gépi papíröntéssel lettek kiegészítve a lapok, majd a papíranyag megerősítésére az utánenyvezés is megtörtént. Száradás után az ívfüzetek összeállítására került sor, következő lépésként pedig az előzékelés és a kötet felfűzése következett az eredeti technológia szerint. A hosszoldalon a papírszélig futó írás megerősítése érdekében, öntött szél került az eredeti festett metszésre. A régi kötéselemek felhasználásával új félbőrkötés készült. Az eredeti borítópapír restaurálása szintén öntéssel történt. A borítón lévő címke restaurálás után az első tüköroldalra került beragasztásra, mert eredeti helyén a címke alatt kézzel írott bejegyzés található. A kötet az eredeti kötésnek megfelelően új kötőszalagokat kapott, végezetül tároló tok készült az anyakönyv védelmében.

5. Felhasznált anyagok:

Többféle radírszivacs, fátyolpapír, papírpép, Glutofix metilcellulóz, keményítő, enyv, Regnál 3%-os oldata, Ca(OH)₂, Mowilith 1,5%-os oldata, szürkelemez, triplex lemez, borjúbőr, kötőszalag, spárga

Restaurálás előtt

kórósi anyakönyv restaurálás előtt

 

 

 

 

kórósi anyakönyv restaurálás előtt nyitva

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Restaurálás után

kórósi anyakönyv restaurálás után

kórósi anyakönyv restaurálás után 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kórósi anyakönyv restaurálás után 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 kórósi anyakönyv restaurálás után nyitva

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kórósi anyakönyv restaurálás után tokban

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Budapest, 2019. augusztus 30.

Tisztelettel: Litkeyné Láng Andrea

Állományvédelmi Főosztályvezető helyettes

Budapest Főváros Levéltára

Ügyfélszolgálat

H-Sz:  08:00-12:00
K-Cs:  08:00-14:00

Időpont egyeztetés elektronikus úton:
Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.